Představujeme Vám paní doktorku, dermatoveneroložku Elišku Jugovou

13. 5. 2015 -

Od září loňského roku se tým Sirnatých lázní Ostrožská Nová Ves rozšířil o novou paní doktorku - dermatoveneroložku Elišku Jugovou. Položili jsme jí několik otázek, zejména o efektivitě lázeňské léčby u psoriatiků.

MUDr. Eliška Jugová je novou posilou SIRNATÝCH LÁZNÍ Otrožská Nová Ves
MUDr. Eliška Jugová je novou posilou SIRNATÝCH LÁZNÍ Otrožská Nová Ves

"Po promoci v r. 1980 jsem nepřetržitě pracovala na kožní klinice. Mám dvě atestace, absolvovala jsem řadu specializačních kurzů, mám diplom kontinuálního vzdělávání. Nyní mám soukromou praxi v místě bydliště," říká ve svém medailonku MUDr. Eliška Jugová.

Jaká je Vaše specializace a kteří pacienti se na Vás mohou v Sirnatých lázních obracet?

Moje odborná specializace je dermatovenerologie, proto se na mne v lázních mohou obracet všichni pacienti, kteří trpí kožními chorobami.

Jak hodnotíte problém léčby lupénky v ČR? Zlepšila se péče o tyto pacienty?

Česká republika poskytuje co se léčby týče pacientům s lupénkou standard srovnatelný s vyspělými západními zeměmi. Pacienti, kteří trpí chronickými projevy psoriázy, tak jejím akutním zhoršením či prvovýsevem se mohou obrátit na kožní ambulanci v místě bydliště, kde kožní posoudí, zda je rozsah postižení indikován pouze k lokální či celkové (tabletové) léčbě. V případě rozsáhlých, recidivujících či na léčbu nereagujících projevů psoriázy jsou nemocní odesíláni do tzv. center biologické léčby (tyto jsou většinou v návaznosti na krajské či univerzitní nemocnice), kde je jim aplikována nejmodernější vysoce účinná léčba většinou ve formě injekcí či infúzí.

Léčba psoriázy prošla v posledních 20 letech velkou změnou a zejména biologická léčba, cílená na pacienty se závažnými projevy lupénky, doslova pacienty „znovu staví na nohy", protože psoriáza není pouhé postižení kůže, ale postiženy mohou být také klouby. Toto postižení je na kůži neviditelné, avšak o to zrádnější a ve svém důsledku může být mnohem bolestivější.

V čem spatřujete hlavní výhody lázeňské léčby pro osoby trpící lupénkou?

Ve světle nejmodernějších poznatků medicíny se lázeňská léčba může jevit přežitkem, ale opak je pravdou. Cílem farmakoterapie je zabránit progresi onemocnění, omezit komplikace, které s sebou nemoc přináší, ale hlavně zlepšit kvalitu života. V této oblasti může balneoterapie výrazně posílit efekt špičkové farmakologické léčby. Lázeňská léčba má za cíl nemocného zklidnit, navodit celkovou harmonizaci organismu, která se ve svém důsledku pozitivně odráží v imulogických dějích jedince a vede k regresi kožních obtíží. Dnešní uspěchaná doba a přemíra stresu bohužel působí jako spouštěcí a provokační faktor psoriatických výsevů.

Je vhodné, aby psoriatici jezdili na pobyt do lázní opakovaně? Jak často?

Aby byla lázeňská léčba co nejefektivnější a její vliv co nejtrvalejší je vhodné balneaci opakovat. Za optimální se považuje frekvence 1x za rok. Převratnou novinku v léčbu (stejně jako nikdo z našich kolegů) nemáme, ale dobrou zprávou a novinkou pro rok 2015 je ale opětovné prodloužení lázeňské léčby z 21 na 28 dnů.