115 let Sirnatých lázní

25. 4. 2018 -

V letošním roce slavíme výročí - 115 let od založení Sirnatých lázní. Něco málo z historie:

Léčivé účinky vody a historie SIRNATÝCH LÁZNÍ sahá až do poloviny 18. století, kdy delší období sucha zapříčinilo nedostatek pitné vody a místní obyvatelé tak hledali její zdroj. Na místě bývalého močálu a dnešních lázní vybudovali kamennou studnu. Při této příležitosti zjistili léčivé účinky vody a naučili se je využívat.

 

Novoveské lázně z roku 1929
Novoveské lázně z roku 1929

V roce 1902 si rodák ThDr. František Botek, který trpěl revmatickými bolestmi, vzpomněl na zprávy o léčivé vodě. Léčivou vodu nechal otestovat v brněnském ústavu, kde bylo zjištěno, že v jednom litru mimo jiných minerálních látek se nachází 5 až 8 mg sirovodíku. Tato voda byla uznána za léčivou. V březnu roku 1903 se započalo s první stavbou a 29. červena 1903 byly lázně otevřeny a podávaly se první koupele.

Největší zájem o Sirnaté lázně byl za dob okupace, kdy byly nedostupné lázně na Slovensku. Pak lázně spravovala obec až do roku 1948, kdy přišlo znárodnění, a lázně přešly pod národní správu okresní národní pojišťovny v Uherském Hradišti. Obrat k lepšímu nastal od roku 1964, kdy byly lázně včleněny do správy Československých státních lázní - Luhačovice.V roce 1989 byly lázně převzaty obcí Ostrožská Nová Ves, která v roce 1991 požádala společnost ROYAL SPA o spolupráci při budování a rozvoji lázeňství v Ostrožské Nové Vsi.

 

Sirné prameny

V lázních vyvěrají dva minerální sirné prameny s vodou bohatou na sírany, kyselinu křemičitou, vápník, sodík, hořčík, draslík a železo. Takto minerálně bohatá voda působí blahodárně na lidský organismus a probíhá zde léčba onemocnění pohybových orgánů a onemocnění kůže.

 

Současný rozvoj

V roce 1995 došlo k rekonstrukci lázní, byl zrekonstruován balneoprovoz a vyrostly také nové pokoje pro hosty. Později prošly rekonstrukcí také lázeňské vily Vlasta a Šárka, které těsně sousedí s hlavní lázeňskou budovou. Rozsáhlá rekonstrukce pokračovala dostavbou nového traktu hlavní budovy, ve kterém se nachází rehabilitační bazén a sauna, místnosti pro individuální tělocvik, fitnesscentrum, nové prostory pro elektroléčbu a kuchyň s jídelnou. Rozšířila se také lůžková kapacita o 70 míst.

V roce 2011 byla slavnostně otevřena nová lázeňská kolonáda s kavárnou, obchody a tanečním parketem pro koncerty pod širým nebem. SIRNATÉ LÁZNĚ Ostrožská Nová Ves leží v kraji vína a vinic, v srdci Moravského Slovácka, sevřené Bílými Karpaty a pohořím Chřiby. Přilehlý lesopark s jezírky a mokřady vytváří z lázní skutečný ráj pro léčbu kožních nemocí, nemocí pohybového aparátu a ničím nerušenou relaxaci.