Léčebné procedury

REHABILITACE

Individuální cvičení

APLIKACE: individuální cvičení pod vedením fyzioterapeuta zaměřené na problémy pohybového aparátu zjištěné při lékařském vyšetření
a kineziologickém rozboru. Cvičení probíhá v tělocvičně nebo bazénu.
INDIKACE: prevence, zpevnění svalového korzetu, úleva od bolestí, získání správných stereotypů, stavy předcházející operacím pohybového aparátu, stavy po operacích nejen pohybového aparátu.
KONTRAINDIKACE: akutní nemoci.

Cvičení skupinové

APLIKACE: skupinové cvičení pod vedením fyzioterapeuta se zaměřením na určité dovednosti (škola páteře, dechová cvičení, zpevnění svalů pánevního dna, (dechové, vertebrogenní aj.). Skupinové cvičení probíhá v tělocvičně nebo bazénu. Vhodná je konzultace s lékařem.
INDIKACE: zpevnění svalového korzetu, úleva od bolestí, získání správných stereotypů.
KONTRAINDIKACE: akutní nemoci.

Severská chůze (Nordic Walking)

APLIKACE: kondiční pohybová aktivita se sportovními holemi pod vedením speciálně vyškoleného personálu. Vhodná je konzultace s lékařem.
INDIKACE: vhodná pro téměř všechny věkové a výkonnostní skupiny a jako prevence, zpevnění svalového korzetu, úleva od bolestí, získání správných stereotypů.
KONTRAINDIKACE: akutní nemoci.

Fyzikální terapie

 Diadynamik

APLIKACE: dvě elektrody se aplikují na místo předepsané lékařem.
INDIKACE: svalové, kloubní i mimokloubní bolesti.
KONTRAINDIKACE: kardiostimulátor, hnisavé nemoci kůže, záněty žil, kovový implantát v dráze a další.

Interferenční proudy

APLIKACE: elektrody se aplikují na místo předepsané lékařem.
INDIKACE: svalové, kloubní i mimokloubní bolesti.
KONTRAINDIKACE: kardiostimulátor, hnisavé nemoci kůže, záněty žil, gravidita, roztroušená skleróza, kovový implantát v dráze a další.

Distanční elektroléčba

APLIKACE: jedná se o bezkontaktní elektroterapii, elektrický proud vzniká v hloubce tkáně prostřednictvím elektromagnetické indukce, aplikace je možná přes obvaz i sádru. Nutná indikace lékařem.
INDIKACE: veškeré bolestivé stavy (artrózy, entezopatie, bolesti zad, zhmoždění aj.).
KONTRAINDIKACE: kardiostimulátor, epilepsie, hnisavé nemoci kůže, záněty žil, roztroušená skleróza, kovový implantát v dráze a další.

Magnetoterapie

APLIKACE: aplikátor či solenoid je umístěn dle přepisu lékaře.
INDIKACE: svalové, kloubní ale i mimokloubní bolesti, hojení ran, osteoporóza.
KONTRAINDIKACE: kardiostimulátor, menstruace, těhotenství, nádorové nemoci, některé psychické nemoci, epilepsie.

Ultrazvuk

APLIKACE: zdravotník po nanesení kontaktního média na předepsanou plochu lékařem pohybuje hlavicí ultrazvuku v označeném místě.
INDIKACE: svalové, kloubní i mimokloubní bolesti, hojení jizev.
KONTRAINDIKACE: kardiostimulátor, kovový implantát v dráze a další.

Laser

APLIKACE: laserovou sondou či scanerem je aplikován laserový paprsek s biostimulačním účinkem, lokalita dle předpisu lékaře.
INDIKACE: svalové, kloubní i mimokloubní bolesti, hojení jizev, akutní herpes zoster a další.
KONTRAINDIKACE: nádorové nemoci, epilepsie, období 4-6 měsíců po radioterapii.

Speciální terapie

Plynové injekce

APLIKACE: do podkoží je aplikováno subkutánní jehlou (stejnou se aplikuje například insulin) cca 20 ml kysličníku uhličitého, který po vstřebání způsobuje rozšíření drobných kapilár a vede ke zlepšení prokrvení dané oblasti. Nutná konzultace s lékařem.
INDIKACE: úleva od bolesti, svalového napětí, bolestí kloubů.
KONTRAINDIKACE: strach z aplikace.

Extremiter

APLIKACE: jedná se o pasivní cévní trénink, na končetinu působí střídající se přetlak a podtlak, dochází k protlačení zvýšeného množství krve žilami, zrychlení lymfodrenáže, nasátí krve do arteriálního řečiště a stimulaci rozvoje kolaterálního oběhu.
INDIKACE: trofické poruchy DKK, chronický lymfedém, poruchy prokrvení, funkční poruchy tepen, Raynaudova choroba, nemoci periferních nervů s předpokládanou účastí poruch cirkulace, kompresivní syndromy, diabetická polyneuropatie, poúrazové stavy spojené s otoky.
KONTRAINDIKACE: akutní trombózy a tromboflebitidy, rozsáhlé varixy, otoky kardiálního původu, krvácivé choroby a protizánětlivá léčba, hnisavé infekce, otevřené rány.

AKUPUNKTURA

  • APLIKACE: speciálně vyškoleným lékařem jsou aplikovány jednorázové jehly do akupunkturních bodů na těle nebo na uchu. K aplikaci je možné využít i moxy.
  • INDIKACE: spadají do kompetence lékaře, který vždy musí léčbu posoudit.
  • KONTRAINDIKACE: individuální, mimo jiné stávající hormonální léčba.